Пошук
Випадкове фото
Карта міста
Погода в Збаражі
Наша кнопка


Отримати код

Реклама

Збаразька облога 1649, Збаразька битва, Битва під Збаражем — бої козацького війська під командуванням гетьмана Б. Хмельницького і його союзників-татар на чолі з ханом Іслам-Ґіреєм III із оточеним під Збаражем польським військом 30 червня — 12 серпня (за старим стилем) 1649.

Передумови

Після поразки від українських козаків на Брацлавщині та Волині польсько-шляхетські загони під орудою Я. Вишневецького й інших загонів кількістю до 15 тисяч осіб відступили до Збаража під захист його укріплень. Навколо табору, який тилом упирався в стіни міста і замку, польські жовніри, угорські та німецькі найманці насипали оборонні вали.

Хід подій

Першого дня боїв був оточений польський обоз, у полон взято близько 4-5 тисяч осіб «челяді». 1 липня козацька артилерія піддала табір оточених нищівному обстрілу. 3 і 4 липня відбулися загальні штурми польського табору. 10-14 липня тривав безупинний гарматний і рушничний обстріл. 20 липня польське військо змушене відійти до останнього, третього рубежу оборони перед замком. Наступного дня козаки ледве не увірвалися до табору. 27 і 29 липня відбулися нові генеральні приступи козацьких і татарських війська, але жовніри змогли відкинути атакуючих.

У польському таборі почався голод, шансів прорвати оточення в нього не було. Врятувало обложених наближення польського війська на чолі з королем Яном ІІ Казимиром.

Наслідки

На початку серпня, залишивши коло Збаража кілька полків під командування наказного гетьмана І. Чарноти, Б. Хмельницький на чолі 60-тис. війська разом із татарами вирушив назустріч королівській армії. В Зборівській битві її розбили.

Після укладення Зборівського договору облога польського табору під Збаражем була знята у ніч на 13 серпня.

Те, що козацько-татарське військо не захопило польського табору під Збаражем, позначилося на розвитку наступних історичних подій.

Втрати

У боях під Збаражем полягло чимало селян і козаків, загинув полковник Нестор Морозенко, був поранений полковник І. Богун.

© 2024
Хостинг від uCoz